Sık Sorulan Sorular

1- Nasıl Atıcılık Sporcusu olabilirim?/ Çocuğumu atıcılık sporuna nasıl başlatabilirim, ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun spora olan ilgisi önemli. Spora başlama yaşı 10’dur. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri Yaz Spor Okulları ilk ve iyi bir başlangıç olabilir.

İlinizde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine müracaat ederek o ildeki Atıcılık antrenörü ile iletişime geçebilirsiniz.

2- Lisans çıkarmak için gereken evraklar neler, nereye başvurulmalı

Yeni Lisans çıkartmak isteyen ya da mevcut lisanslarını yeniletmek isteyen sporcularımız bağlı oldukları ilin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne müracaat ederek lisans işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Lisans İçin Gereken Evraklar :

1)        1 Adet Tescil Belgesi ( İlgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün web sitesinden indirilip bilgisayarda ya da daktilo ile nüfus cüzdanı bilgileri doğrultusunda doldurulmalıdır.)

2)        2 Adet resim (Vesikalık resimlerin yapıştırılması (25.10.1992 tarih ve 17649) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kıyafet yönetmenliğine uygun olmalıdır.)

3)        1 Adet Sağlık Raporu ( İlgili branşı yapabileceğine dair olmalıdır.)

4)        1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3-Yaş Kategorileri Nelerdir ?

2018 yılı için lisans ücretleri :

Büyükler  : 1997, 1996, 1995 …. Doğumlular

Gençler    : 1998 – 2002 Doğumlular

Yıldızlar   : 2003, 2004, 2005 Doğumlular

Minikler  : 2006, 2007, 2008 Doğumlular

 

4-Nerede çalışma / antrenman yapabilirim?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine bağlı Atış Poligonlarında atış yapabilirsiniz.

 

5-Türkiye’de nerelerde atış poligonu var? Kimler bu poligonları kullanabilir?

Ankara, İstanbul, İzmir, Sakarya, Kocaeli, Mersin, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Samsun, Eskişehir, Kahramanmaraş, Gaziantep, Bolu, Düzce, Konya  poligonları lisanslı atıcılar tarafından kullanılabilir

 

6-Atıcılık hakkında hiç tecrübem yok ancak meraklıyım nerede atış yapabilirim?

Lisans çıkararak poligonlarda görevli antrenörler eşliğinde eğitim alarak atış yapabilirsiniz.

 

7-Nasıl atıcılık hakemi olunur?

Federasyonca belirlenen tarihlerde veya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin talebiyle 18-40 yaş arası lise mezunu kişilerin katılımına açık kurslar düzenlenir. Bu kurslara katılan ve sonunda yapılan sınavda başarılı olan kişiler hakemlik belgesi alırlar.,

 

8-Nasıl atıcılık antrenörü olunur?

Antrenörlük kursları Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Daire Başkanlığınca ilgili yönetmelik uyarınca açılır. Resmi Gazete Tarihi: 16.08.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24848

 

9-Atıcılık kulüpleri nerelerde?

Bulunduğunuz İldeki Atıcılık kulüplerini Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 

10-Yarışmalarda derece nasıl tespit edilir? Kaç atış yapınca kaç puanla madalya kazanılabilinir?

Havalı ve Ateşli Silahlar disiplininde, hakem gözetiminde ve kontrolünde yapılan yarışmalarda bütün skorlar bir bilgisayara bağlı elektronik cihazlar tarafından değerlendirilir ve raporlandırılır.  Elektronik sistemden alınan sonuçlar hakemlerden oluşan yarışma jürisi tarafından değerlendirilir ve sonuçlar ilan edilir. Yarışmalarda ilk 3 sırayı elde eden sporculara madalya, takımlara ise madalya ve kupa verilir. Trap-Skeet disiplininde de yarışmalar son teknoloji elektronik poligonlarda yapılır. Ancak, yapılan vuruşlar anında hakemler tarafından değerlendirilir ve kayda alınır.  Yarışmalarda ilk 3 sırayı elde eden sporculara madalya, takımlara ise kupa ve madalya verilir.

 

11-Atıcılık sporunda nasıl milli olunur?

Federasyonumuz bünyesindeki branşlarda görev yapan Teknik Kurullarımız, Yurt içinde yapılan yarışmalarda tüm sporcuları ve performanslarını izlemektedirler. Teknik Kurullarımızca belirlenmiş olan Yurtdışı baraj puanlarını geçen ya da dikkate değer gelişim gösteren sporcularımız Teknik Kurul Kararlarıyla Yurtdışı yarışmalarda ülkemizi temsil etmeye hak kazanırlar.

12-Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) nedir ?

Geleceğin şampiyonlarını yetiştirmek amacıyla Gençlik Ve Spor Bakanlığınca hayata geçirilen bir projedir.

Olimpiyatlara hazırlanan yetenekli ve başarılı sporcuların, belirli kriterler dâhilinde seçilerek elit düzeyde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Federasyonumuz bünyesinde oluşturulan Sporcu Seçim Komisyonun belirlemiş olduğu kriterler ve yapmış olduğu çalışmalar neticesinde belirlenen sporcular, faaliyete başlamış olan Olimpiyat Hazırlık Merkezlerine yerleştirilmektedirler.

İlgili Kurullarımızca belirlenen ve Spor Genel Müdürlüğünce onaylanarak faaliyete başlayan merkezlerimizden Konya’da Skeet, Kocaeli’nde Trap, Diyarbakır ve Ankara′ da ise Havalı ve Ateşli Silahlar disiplinlerinde aktif olarak TOHM faaliyetleri devam etmektedir.

13-Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri baraj puanları nelerdir?

TÜRKİYE OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZLERİ SPORCU SEÇME KRİTERLERİ

DİSİPLİN YILDIZ

     KADIN               ERKEK

GENÇ

      KADIN             ERKEK

Hv.Tüfek 403 404 608 608
Hv.Tabanca 362 369 545 557
25m.Sp.Tabanca 553
25m.Rp.Tabanca 547
50m.3×40 Tüfek 1135
50m.3×40 Tüfek 1125
Trap 60 110
Skeet 60 110
D.Trap 110